Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Systémová léčba

16.09.2017, 18:08
Téma dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké jsou podmínky pro předepsání některého léčiva jako např. metotrexát. Trpím psoriázou zhruba 6 let a zkoušela jsem snad vše - od Dr.Michaelse po fototerapie spojené s koupelemi a jediné, co mi dokáže udržet lupenku v relativně přijatelném stavu jsou kortikoidy, které bych ale nesměla nikdy vysadit, protože když je vysadím, je lupenka za chvíli zpátky a občas i horší, než byla. Jak jsem pochopila od doktorky i z příbalového letáku, kortikoidy se nesmějí používat dlouhodobě.
Fototerapii (ač to trochu zlepšila) znova už podstoupit nemohu kvůli časové náročnosti a moc ráda bych zlepšila lupenku alespoň tak, abych mohla nosit krátké tričko nebo mohla mít nějaký milostní/partnerský život a nemusela se za sebe stydět a bát se, že někdo zjistí, jakou "zrůdnost" ukrývám pod oblečením.
Momentálně mám lupenku ve vlasech, větší ložiška na obou kolenou, na loktech z obou stran, pod prsy, v tříslech, menší ložiška (malé flíčky) na hýždích, stehnech, lýtkách, bocích a v podpaždí.
Mockrát děkuji za odpověď.

10.10.2017, 18:50
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu máte tzv. inverzní lupenku, tzn. lupenku s postižením zapářkových oblastí, rozsah odpovídá středně těžké lupence. Pravděpodobně by léčba Vašeho onemocnění měla být systémová, připadá v úvahu metotrexát, acitretin nebo cyklosporin A, hlavní indikací je středně těžká až těžká lupenka, která postihuje více než 10% kožního povrchu a nereaguje na lokální léčbu, případně se po vysazení místní léčby vrací. Systémovou léčbu ordinuje dermatolog, je třeba pravidelné kontroly krve.

22.06.2017, 11:52
Téma dotazu

Dobrý den,

Je mi 39 let a s lupénkou mám zhruba 7 let, lupénku mám na loktech a kolenou ovšem né nějak velkou nikdy až zanedbatelnou. tento týden se mi vyskytla v podpaždí a vzhledem k tomu že pracuji jako stavební dělník, venku jsou teploty kolem 30 stupňů a já se tudíž logicky potím, došlo třením k bolesti, obvodní doktor mě nechal doma 2 dny z ukončením marodní bez kontroly. (do práce by mě poslal ihned kdybych se neozval že to opravdu bolí).
Rád bych se teda touto cestou zeptal jestli lupénka může být i bolestivá (nikdy se mě to ještě nestalo) kord v místech jako je podpaždí,třísla,hyždě atd.. předem děkuji.

David Škopek

22.06.2017, 12:17
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, asi se to muze stat asi mozna projevy lupénky zhoršilo jeste zapareni v tom teple ...

13.06.2016, 19:55
Téma dotazu

Dobrý den, můj 20ti letý syn se léčí s psoriázou asi 4 roky, nyní užívá lék Neotigason 25mg + kortikoid Daivobet. Po třech měsících mu léčba zabrala, flíčky mizí jeden za druhým :-). Vedlejší účinky má minimální (pouze suché rty), krevní testy v pořádku. Chci se zeptat, jak dlouho se dá tento lék brát bez přerušení a jestli nebo jak rychle se příznaky nemoci vrací po jeho vysazení, případně jaká pauza se doporučuje pro jeho opětovné užívání. Děkuji za odpověď Veronika

13.06.2016, 20:51
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, kdyz lecba zabere snižuje se na nejnižší dávku která je účinná , muze se brát dlouhodobě, nekdy se pokusíme lék uplne vysadit a treba uz se nikdy lupenka nevrátí je to velice individuální nedá se na tuto otázku uplne zodpovědět. Preji hezky večer. Darina

24.07.2015, 14:32
Téma dotazu

Dobrý den,

je možné,že při léčbě metotrexátem řídnou a šedivý vlasy.Užívám 15 mg týdně a moje kožní paní doktorka si myslí,že řídnutí vlasů by mohlo být způsobeno právě metotrexátem,který užívám na psor.artritidu už 10 let.
Děkuji

24.07.2015, 15:28
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobrý den,

určitě může MTX uspíšit řidnutí a šedivění vlasů, ale myslím si , že není to důvod jediny. A pokud na léčbu funguje tak bych ho určitě nevysazovala.  Hezký den. Darina Zelenková

10.02.2015, 17:26
Téma dotazu

Dobrý den,jak a s jakými výsledky probíhá léčba přípravkem Metotrexát.Děkuji

28.04.2015, 21:46
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

Metotrexát se užívá ve formě tablet většinou 1x týdně, výsledky jsou poměrně dobré, po 3 měsících léčby se účinnost udává až 70% . Nedoporučuje se u pacientů s postižením jater, s cukrovkou.