Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Fototerapie

07.03.2020, 19:52
Téma dotazu

Dobrý den a existuje na lupenku nějaký tepelný zdroj něco jak slunce myslím něco například jako fén ,ale v imitaci slunečního záření ,aby se ty postižená místa dali ošetřit z domova? Děkuji

09.03.2020, 10:45
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

světlo, které na lupénku příznivě působí je ve spektru UVB, nejlépe 311nm. Lokální zářiče této vlnové délky lze zakoupit k domácímu použití, ale je vhodnější dávku záření a délku vždy konzultovat s kožním lékařem.

S pozdravem

 

20.09.2017, 11:38
Téma dotazu

Dobrý den. Můj přítel má lupénku na loktech, břichu a hlavně ve vlasech. Dá se koupit přístroj na fototerapii na doma? Ráda bych mu ulehčila od jeho problémů. Také má špatné nálady, někdy i deprese. Je možné, že by mu nějaká světelná lampa mohla pomoci? A jaká prosím. Děkuji

18.10.2017, 9:07
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

lokální zářič k domácímu použití lze koupit, ale vzhledem k popisovanému rozsahu a dalším obtížím by bylo vhodnější, aby navštívil specializovanou ambulanci pro lupénku a poradil se nejprve s odborníkem.

S pozdravem MUDr. Jorga Fialová, Dermatovenerologická klinika, Všeobecná fakultní nemocnice

23.04.2017, 13:27
Téma dotazu

Dobrý den. Po změně léčby mi doma zbyl uv hřeben.
Kompaktní přenosné zařízení vhodné pro profesionální i domácí ozařování hlavy (psoriáza,alopecia areata) a malých ploch kůže. Výrobce SAALMANN GmbH. Záření UV-typ 4. UVB 311 nm. Balení obsahuje hřeben PSOR a ochranné brýle. Vše používáno minimálně. Vše je funkční, bez poškození. Původní cena byla 12 ooo. Kdyby měl někdo zájem na ceně se ráda domluvím cervena.m@seznam.cz

24.04.2017, 7:35
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

tato lokální fototerapie je určitě vhodnou variantou lokální léčby do oblasti kštice, kam aplikace lokálních prostředků je obvykle komplikovaná.

S pozdravem MUDr. Jorga Fialová

 

01.03.2017, 15:43
Téma dotazu

Dobrý den,

mám těžkou formu lupénky (více než 10% kůže) a chtěl jsem se zeptat, zda má fototerapie provedená celkově v kabince některé vedlejší účinky, popřípadě jaké je nejvhodnější chránění citlivých oblastí těla? Konkrétně má nějaký používaný typ záření vliv na reprodukční orgány muže?

Děkuji za odpověď

01.03.2017, 15:52
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, nema nežádoucí účinky na reprodukční orgány. Vhodne je chránit genital oděvem pro citlivost kuze v teto oblasti. Hezky den .

03.03.2015, 13:02
Téma dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jestli je možno podstoupit fototerapii při současné léčbě trexanem,týdně beru 20mg vzhledem k psoriatické artritidě.Lupénku mám od 15 let nyní je mi 39 let .Po prvním porodu i psoriatickou artritidu .Zpočátku pouze ve kštici a nyní poslední dva roky rapidní zhoršení po těle téměř všude plno flíčků,kůže pálí a svědí.
Děkuji za odpověď

04.03.2015, 22:07
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den, kombinace fototerapie s metotrexátem nepatří mezi běžně užívané léčebné postupy. Metotrexát patří mezi fotosenzitivní lék. V některých odůvodněných případech je však tato kombinace možná, Ve vašem případě, pokud je postižení kůže rozsáhlé a je přítomna psoriatická artritida, by se měla zvážit i možnost biologické léčby.