Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Topická lokální léčba

31.07.2022, 11:06
Téma dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat, zda-li se dá sehnat nějaký přípravek s obsahem uhelného dehtu v ČR, já nic nenašel.
Na zahraničních serverech (s možnou dopravou do ČR) se dají sehnat produkty od firem MG217 (obsahuje 2% uhelného dehtu, kys. salicylová se kupuje od této firmy zvlášť v jiném přípravku) nebo třeba Cosalic (6% uhelného dehtu + 3% kys. salicylová). Vzhledem k nižší ceně bych raději vyzkoušel Cosalic, máte s přípravkem nějaké zkušenosti, zda-li to má cenu?

Děkuji

30.09.2022, 22:31
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. V současné době byl kamenouhelny dehet stanoven jako karcinogenní, proto se jeho deriváty a přípravky z něj přestaly v určité míře distribuovat. Pokud užíváte přípravky z jiných zemí, raději bych doporučila nižší koncentraci. 

29.01.2018, 17:36
Téma dotazu

Dobrý den, co se může stát při nepravidelném používání kotikosteroidů v místě genitálu? Děkuji.

01.03.2018, 15:33
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

záleží na četnosti použití a i na konkrétním místě a na typu onemocnění. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

 

14.09.2017, 13:07
Téma dotazu

Dobrý den, mám začínající lupénku v kštici a po stranách pokožky hlavy. Již jsem navštívila dermatologa a ten mi předepsal belosalic. po něm je to chvíli dobré, ale poté přijde zhoršení. Jediné co mi proti svědění pokožky hlavy pomáda je šampon Headshouders ( denně ) . Mohu se zeptat existuje něco, po čem by se mi nemastili vlasy a zároveň bych se zbavila lupénky

18.09.2017, 13:55
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

dobrý efekt má kombinování běžné vlasové kosmetiky a léčivých přípravků. Dehtové šampony mají i přes svůj typický zápach stále své místo v udržovací léčbě lupénky. Mají dobrý protizánětlivý charakter. Z léčivých přípravků se nyní užívají kortikoidní preparáty i s deriváty vitamínu D do kštice na předpis. Bohužel každý pacient si však musí svoje doplňkové přípravky vyzkoušet sám a zjistit, co mu vyhovuje.

09.04.2017, 12:29
Téma dotazu

Již 4.rokem mě trápí lupénka ve vlasech. Poslední rok se problém prohloubil, kromě šupin (které bych ještě zvládala), mě trápí nepřetržité a úporné svědění pokožky hlavy, proti kterému mi nic nepomáhá.
Moc prosím o radu a moc děkuji předem.

09.04.2017, 15:32
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

děkuji Vám za dota. Na lupénku v hlavě máme k dispozici šampon s kortikosteroidem, který je ale jen na lékařský předpis, a to Clobex, který velmi ulevuje svědění. V kombinaci s volně prodejným šamponem Mediket Ictamo dokáže velmi stav vlasové pokožky zlepšit. Doporučuji Vám tedy navštívit dermatologa, který šampon předepíše.

S podzravem MUDr. Jorga Fialová

 

13.08.2016, 15:02
Téma dotazu

Dobrý den , mám lupenku v oblasti třísel pokaždé koupeli to svědí tak bych se chtěl zeptat čím bych to mohl promazávat děkuji.

15.08.2016, 0:48
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Záleží ale na tom, jak projevy lupénky vypadají. Někdy jsou suché, někdy v těchto oblastech mohu mokvat. Léčba se potom liší. Navíc může v těchto místech často druhotně být i houbová infekce. Doporučuji určitě neaplikovat žádné masti, které mohou v těchto lokalizacích projevy zhoršit, kdyžtak krémy nebo ichtamolovou pastu(Vitella Ictamo) a nejlépe bude navštívit dermatologa. MUDr. Jorga Fialová