Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Možnosti vyléčení psoriázy

09.01.2020, 21:03
Téma dotazu

Dobrý den, lupenku mám od 13 let, myslím že mírnou formu,občas i roky bez výskytu.Zhoršuje ji stres, třeba po rozvodu se mi uplně ztratila.Nyní je mi 78 roků. V mém mládí se na lupenku lékaři dívali jako na kosmetickou vadu,mluvilo se jenom o možném poškození kloubů a paní doktorka mi třeba řekla, že pokud mám malý výskyt mohu to nechat být, že bych si jenom léčením dráždila kůži. Proto jsem začala používat Lipikar baume AP+ a daří se mi udržet lupenku v klidu a pouze na loktech a kolenou.Ložiska jsou nenápadná ,skoro nejsou vidět a kůže se prakticky neloupe. Nyní jsem se dočetla, že neléčená lupenka zkracuje život i o 20 let,že se stejné olupování děje i uvnitř cév, že způsobuje cukrovku atd.Tak nevím, mám se zase začít léčit i když nepozoruji že by s ní moje okolí mělo problém? Je pravda že bych byla štastná kdybych mohla nosit krátké rukávy i v zimě nebo chodit plavat ale dříve se mi nikdy nepodařilo zbavit se při léčbě lupenky uplně pokud jsem měla nějaké starosti, ale je možné že léčba už pokročila a vyléčím se i když nyní starosti mám, proto prosím o radu. Děkuji Hana Ondráčková

09.01.2020, 21:14
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Podle údajů o stavu Vasi psoriazy se domnívám, že léčit lupenku radikálně tzn. např. tabletkami či injekcemi, by mělo naopak negativní efekt. Léky, které byste užívala vnitřně, by mohly způsobit vážné vedlejší účinky. Ty by vám naopak mohly zkrátit aktivní období života. Domnívám se, že děláte vše správně. Maximálně můžete vyžádat silnější masti od dermatologa. Zkrácení života se týká lupenkaru, kteří jsou zasažení v mnoha procentech. Nedomnívám se, že by to měl být váš případ. Vyléčit lupenku nelze, lze ji pouze úspěšně potlačovat. 

S pozdravem 

17.07.2019, 23:50
Téma dotazu

Dobrý den, již několik měsíců mě trápí psoriáza. Objevilo se to náhle. Nikdo z rodiny to nemá, tedy z matčiny strany. Z otcovy strany netuším, neznám ho. Tuto nemoc už jsem řešil u kožní doktorky, ta mi jen předepsala různé roztoky a kortikoidy, které ale nepomáhají. Jednalo o mast např. elocom. Na kůži se mi to zlepšilo ale na hlavě se lupénka stále drží. Tímto dotazem bych se tedy chtěl zeptat, jak by bylo možné vyléčit nebo aspoň zmírnit tuto nemoc. Je to velmi nepříjemné a ovlivňuje to můj osobní život. Budi velmi rád za každou Vaší radu.
S poudravem,
Hartinger D.

18.07.2019, 16:11
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

děkuji za dotaz.

Psoriáza může vzniknout nezávisle na věku. Existují dva typy dle literatury. Jeden je geneticky podmíněný, nemusí to být však v přímé linii, druhý typ se objevuje v pozdějším věku a geneticky podmíněný být nemusí. Neznám přesně Váš rozsah onemocnění. Psoriáza je nevyléčitelné, ale léčitelné onemocnění. Lokální terapie jako masti a fototerapie jsou pro pacienta nejméně zatěžující, proto se musíte naučit s přípravky pracovat a vybrat ten nejlepší pro Vás. Roztoků i kortikoidních mastí existuje mnoho, musíte jen zvolit tu správnou a umět ji užívat. Prostudujete si o svém onemocnění, co nejvíce na našich stránkách. 

S pozdravem

11.02.2018, 0:10
Téma dotazu

Dobrý den, mám psoriázu, mám lokální ložiska na kolenech, loktech, uších a hlavně v kštici, často svědí. Beru 20 let různé přípravky, vždy se to zmírní a potom znova vrátí, klid jsem měla jen v těhotenství. Vystřídala jsem mnoho lékařů, ale vždy o bylo stejné. Napsali byste mi prosím kontakt na Vašeho lékaře v Brně či Břeclavi? Děkuji.

01.03.2018, 15:41
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

z lékařů, kteří se věnují lupénce v Brně vám mohu doporučit MUDr. Veroniku Slonkovou nebo MUDr. Miroslava Nečase ve Fakultní nemocnici u sv. Anny.

09.02.2018, 12:18
Téma dotazu


Dobrýden, mám lupénku na nehtech palců u nohou. Kupuji si lak Sililevo, ale nepomáhá mi. Prosím, je nějaká jiná možnost léčby. Na kůži lupénku nemám. Děkuji.
S pozdravem Renata Kalvachová.

09.02.2018, 12:58
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, bohuzel, s nehtama a lupenkou je problem. Muzete zkusit lokalni kortikoid v roztoku. Domluvte se se svym dermatologem.  Hezky den. Darina Zelenkova

02.02.2018, 20:12
Téma dotazu

Dobrý den, už 7 rokem trpím lupenkou hlavně ve vlasové části zkouším různé masti od Clobexu (ze začátku pomáhal, ale teď se mi zdá, že jsem už vůči němu imunní), různé masti (marihuanová, arganový olej...) po daivobet. Kortikoidy mi zabírají jen na chvíli. Prosím můžete mi doporučit i jiné produkty? Momentálně docházím i na UV záření. A ještě bych měla dotaz... Lupénka se mi objevuje i v tříslech občas i na prsou. Škodím si když se tam taky mažu kortikoidy? Děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne

18.02.2018, 16:01
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

 

pokud lupenka ve vlasaté části hlavy nereaguje na místní léčbu a fototerapii, pak lze zkusit systémovou léčbu, už s ohledem na to, že kromě kštice máte postiženy i jiné oblasti. Jinak kortikoidy by se do třísel dávat neměly.