Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Nově diagnostikovaná psoriáza

23.07.2019, 17:04
Téma dotazu

Dobry den, před 2 měsíci mi dermatolozka indikovala psoriazu pustulozni. Na léčbu mám mast Diprosone, kterou užívám pravé 2 měsíce, ale problém přetrvává . Na chodidlech je to velmi bolestivé. Bylo by možné se k vám prosím objednat?
Dekuji
Zuzana Savara

17.09.2019, 22:37
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

nevím, komu byl dotaz směřován. Pokud byste měla zájem navštivit Kožní kliniku Nemocnice na Bulovce, stačí se pouze nahlásit na recepci. Termín se jistě najde, se kterým budete spokojená. 

S pozdravem.

02.06.2019, 11:32
Téma dotazu

Dobrý den, před 2 měsíci mé 15 leté dceři byla diagnostikována běžná lupénka. Měla ji především kolem genitálu. Tu jsme pomocí lékařů zdárně vyléčili, ale během 2 měsíců se jí vrátila na stejné místo a nyní je výsev po celém těle. Pokud se stav nezlepší má nastoupit do nemocnice. Má před sebou vysněnou střední veterinární školu a internát. Děsím se toho, jak to vše bude-me zvládat. Dívala jsem se i po přípravcích, dala bych vše, abych jí život vrátila do normálu. Můžete mi poradit, jak s ní zdárněji bojovat? Děkuji LídaS.

04.09.2019, 17:54
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Bohužel ve vašem případě bych volila pomoc odborníků, jak bylo navrženo. Hospitalizace často pomůže od nejhoršího, pravidelný režim, aplikace mastí, eventuálně další návrh systémové léčby (tablety, injekce). Lupenka je onemocnění, u kterého je třeba trpělivosti a určitého režimu. Pokud by měla škola či internát stav zhoršit, volila bych posunutí stresových situací do stabilizace stavu.

Přeji hodně zdaru v léčbě. 

S pozdravem 

28.05.2018, 9:08
Téma dotazu

Dobrý den, dvanáctileté dceři se po strptokokové angíně vysypala lupénka (guttata). Nikdy předtím nesměla ani lupénku ani angínu. Stříkáme Cutozinc (Ichtamol) a promašťujeme mastí z olivového oleje míchanou v lékárně. Nyní je to 14 dní. Koncem června jedeme k moři. Jaké máme vyhlídky na utlumení akutních projevů? Momentálně má osypané celé tělo, několik ložisek na nohou a nyní se objevují ložiska v hlavě a za ušima... Je šance na úplně potlačení? A kde je možné konzultovat případnou biologickou léčbu? Děkuji Bravencová

06.08.2018, 15:44
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

akutní výsev lupénky může odeznívat až týdny. Slunce je vhodné až k doléčení projevů. Prvotně je to však forma dráždivá, kterou může počáteční agresivní terapie zhoršit. Na to dávejte pozor. Akutní výsev se může opakovat nebo se také lupénka může dostat do své chronické fáze - známo na lokty, kolena, sakrum. Akutní výsev se ale také nemusí již vyskytnout. Pokud by se projevy nehojily a zhoršovaly se, pak je teprve na místě konzultovat systémovou terapii mezi níž se řadí i biologická terapie. Pokud budete hledat dobrou kliniku - najděte si především kliniky ve Vašem kraji, které mohou biologickou léčbou disponovat.

S pozdravem

10.04.2018, 8:18
Téma dotazu

 lepnekoiDobrý den, na penisu, v pupku a okolí řitního otvoru mám normální kůži (jen zabarvenou do růžova) která mě sem tam svědí. (Nemám strupy ani nic takového, jen se sem tam trochu loupe.) Doktorům vyšlo po odeslání vzorku lupénka. Dá se nějak určit jak závažná je? Pan doktor mi předepsal dva krémy, Micetal a Advantan, které, když si mažu, tak za poslední dva týdny mi pomohly v tom že mě to nesvědí, neloupe se, a kůže se skoro vrátila do normálního stavu (zabarvením).

10.04.2018, 8:42
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den,

zavaznost se posuzuje podle  velikosti postizeni kuze a event. postizeni jiných organu lupenkou. Hezky den. Darina Zelenkova 

23.10.2017, 22:19
Téma dotazu

Dobrý den, mé dcerce - 8 let dnes kožní lékařka diagnostikovala lupénku. Je to teprve 10 dnů co se jí na nožkách udělali červené kolečka, ohraničené, místy vystouplé, nesvědivé. Vzhledem ke skutečnosti, že sama mám lupénku (nyní cca 15 let v remisi), lékařka diagnostikovala toto onemocnění. Chci se jen zeptat, dělají se na potvrzení např. krevní testy? Druhá dcera má JIA (revmatickou artritidu polyartikulární postižení) již 8 let. S největsí pravděpodobností je zde tedy silný genetický poteniciál.
Případně je možné po potvrzení diagnozy zažádat o lázně? Děkuji moc za odpověď.

23.10.2017, 22:27
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, lupenku lze diagnostikovat z biopsie a odeslani vzorku na histologicke vysetreni a lazenska terapie je urcite mozna. Hezky vecer. Darina Zelenkova