Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Nově diagnostikovaná psoriáza

03.03.2020, 13:22
Téma dotazu

Dobrý den, po streptokokové infekci (angíně)se mi rozjela lupenka po celem tele. Fleky co splyvaji. Chci se zeptat, jestli uz mi to zustane. V soucasne dobe jsem hospitalizovana na dennim stacionari.

03.03.2020, 16:08
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

pokud jste s lupénkou hospitalizována, máte ošetřujícího lékaře, který vás bude lépe informovat o vašem zdravotním stavu. Lupénka, která se objeví po streptokokové infekci může někdy i úplně vymizet , obvykle přejde do menších ložisek. Vše lze léčit.

S pozdravem

26.02.2020, 7:38
Téma dotazu

Dobrý den, mám první výsev lupénky po celém těle. Pan doktor mi napsal Enstilar, kde píší, že se nesmí dávat na obličej. Mě ale obličej strašně rudne a svědí a i když jinde lupénka zaniká, tak v obličeji a vlasech je pořád. Dá se Enstilar kombinovat s jinými léky na obličej, nebo se dá trochu dát i tam, případně nějaké prášky proti svědění? Děkuji za odpověď M.V.

26.02.2020, 10:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Enstilar obsahuje poměrně silný kortikoid. Pokud bude aplikace pouze jednorázová, nemělo by nic stát. Dlouhodobou aplikací mohou vzniknout vedlejší nevratné účinky. Obličej promazavajte mastmi bez parfemace. Na svědění můžete použít běžně dostupné léky (Xyzal, Zyrtec apod.). Neřeší příčinu, ale mohou pomoci. 

23.07.2019, 17:04
Téma dotazu

Dobry den, před 2 měsíci mi dermatolozka indikovala psoriazu pustulozni. Na léčbu mám mast Diprosone, kterou užívám pravé 2 měsíce, ale problém přetrvává . Na chodidlech je to velmi bolestivé. Bylo by možné se k vám prosím objednat?
Dekuji
Zuzana Savara

17.09.2019, 22:37
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

nevím, komu byl dotaz směřován. Pokud byste měla zájem navštivit Kožní kliniku Nemocnice na Bulovce, stačí se pouze nahlásit na recepci. Termín se jistě najde, se kterým budete spokojená. 

S pozdravem.

02.06.2019, 11:32
Téma dotazu

Dobrý den, před 2 měsíci mé 15 leté dceři byla diagnostikována běžná lupénka. Měla ji především kolem genitálu. Tu jsme pomocí lékařů zdárně vyléčili, ale během 2 měsíců se jí vrátila na stejné místo a nyní je výsev po celém těle. Pokud se stav nezlepší má nastoupit do nemocnice. Má před sebou vysněnou střední veterinární školu a internát. Děsím se toho, jak to vše bude-me zvládat. Dívala jsem se i po přípravcích, dala bych vše, abych jí život vrátila do normálu. Můžete mi poradit, jak s ní zdárněji bojovat? Děkuji LídaS.

04.09.2019, 17:54
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Bohužel ve vašem případě bych volila pomoc odborníků, jak bylo navrženo. Hospitalizace často pomůže od nejhoršího, pravidelný režim, aplikace mastí, eventuálně další návrh systémové léčby (tablety, injekce). Lupenka je onemocnění, u kterého je třeba trpělivosti a určitého režimu. Pokud by měla škola či internát stav zhoršit, volila bych posunutí stresových situací do stabilizace stavu.

Přeji hodně zdaru v léčbě. 

S pozdravem 

28.05.2018, 9:08
Téma dotazu

Dobrý den, dvanáctileté dceři se po strptokokové angíně vysypala lupénka (guttata). Nikdy předtím nesměla ani lupénku ani angínu. Stříkáme Cutozinc (Ichtamol) a promašťujeme mastí z olivového oleje míchanou v lékárně. Nyní je to 14 dní. Koncem června jedeme k moři. Jaké máme vyhlídky na utlumení akutních projevů? Momentálně má osypané celé tělo, několik ložisek na nohou a nyní se objevují ložiska v hlavě a za ušima... Je šance na úplně potlačení? A kde je možné konzultovat případnou biologickou léčbu? Děkuji Bravencová

06.08.2018, 15:44
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

akutní výsev lupénky může odeznívat až týdny. Slunce je vhodné až k doléčení projevů. Prvotně je to však forma dráždivá, kterou může počáteční agresivní terapie zhoršit. Na to dávejte pozor. Akutní výsev se může opakovat nebo se také lupénka může dostat do své chronické fáze - známo na lokty, kolena, sakrum. Akutní výsev se ale také nemusí již vyskytnout. Pokud by se projevy nehojily a zhoršovaly se, pak je teprve na místě konzultovat systémovou terapii mezi níž se řadí i biologická terapie. Pokud budete hledat dobrou kliniku - najděte si především kliniky ve Vašem kraji, které mohou biologickou léčbou disponovat.

S pozdravem