Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Jiné

19.06.2023, 22:46
Téma dotazu

Dobrý den, před 4 roky jsem byla na vypálení bradavic na nohou. Před rokem se mi udělaly na stejném místě ve větším množství, nepomohlo opět vypálení, mazání různými roztoky, ani babské rady...bohužel během půl roku se na noze rozšířily, zvětšily. Nyní se mi objevily i na rukou. Dá se to nějak zastavit jinak než vypálenim nebo mazání? Jsem bezradna, prosím o pomoc. Děkuji Jana

12.07.2023, 19:59
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den.

Na bradavice lze použít i laserové ošetření, které si ovšem pacient hradí sám. Měla byste si zřejmě také nechat stanovit základní preventivní vyšetření krve z důvodu imunodeficitu, který ovšem naštěstí není tak častý u rozsáhlého nálezu.

S pozdravem.

Svobodová 

24.05.2023, 14:04
Téma dotazu

Dobrý den, jaká jsou kritéria pro biologickou léčbu, když nemohu léky.Mam psoriatickou artritidu.Dekuji Ivánková

12.07.2023, 20:11
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. Jedná se především o rozsah postižení lupénkou a které lokalizace jsou zasaženy. Hodnotí se tzv. PASI. Přidružená diagnóza v zavádění biologické léčby také hraje určitou roli.

S pozdravem Karolina Svobodova 

 

22.05.2023, 9:27
Téma dotazu

Dobrý den,. Chtěl jsem se zeptat používám na lupenku masti s kortikoidy a už mi nic nezabírá.
Šíří se mi stále rychleji po celém těle. Je možnost že mi schválí biologickou léčbu?. Děkuju.

12.07.2023, 20:16
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. 

Zavedení biologické léčby závisí na rozsahu postižení kůže psoriázou tzv. PASI. Ve většině případů pacient užívá nejprve jinou tabletovou ( systémovou) terapii. Biologickou terapii zavádí lékař ve speciálním centru biologické léčby (nelze u každého dermatologa).

S pozdravem Karolina Svobodova 

12.04.2023, 18:28
Téma dotazu

Dobrý den, od doby co mám lupenku, tak se hrozne prehrivam. V mistnostech kde jsou lidi v mikinach mi je strasny horko v triku. Nejsem si jist, zda to s lupenkou souvisi. Co s tim?

12.07.2023, 20:19
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den.

Příčin může být mnoho. Je otázkou, zda spouštěcím faktorem zhoršené termoregulace byla lupénka nebo je tomu naopak. Rozhodně doporučuji krevní odběry v rámci prevence u PL (krevní obraz, vitaminy, minerály, hormony štítné žlázy a další). 

S pozdravem Karolina Svobodova 

15.02.2023, 11:30
Téma dotazu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jaké možnosti léčby psoriázy lze doporučit pro mého jedenáctiletého vnuka,který ma postižení na 2/3 těla,včetně vlasové časti hlavy.Na dermatologii to je řeší pouze mastmi.Ač je známo,že příčiny jsou vnitřní.V publikaci Dr Pagana Lécba lupénky přírodní cestou je jako příčina uváděno ztenčení t střevní stěny,což je možné upravit detoxikací, stravou a vhodnými čaji,krom jiného.Mohla bych,prosím,znát vás názor,event.vaše doporučení?S diky předem zdraví Karla Vladíková

12.07.2023, 20:08
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den.

V současné době nejsou zcela prokázány vlivy stravy a detoxikace na vývoj a stav lupénky. U mladých pacientů většinou je spouštěcích faktorů více prodělané infekce, změna hormonálního profilu v pubertě, očkování, fyzický a psychický stres ve škole nebo v kolektivu.

Zkoumá se však střevní mikrobiom (složení strevnich bakterii) u pacientů s lupenkou. Zdá se , že je jiný než u běžných pacientů. Jistá souvislost tedy zřejmě lupénky a střev bude, ale jak ji ovlivnit to zatím přímo nevíme. Navštívila bych určitě větší dermatologickou kliniku. Pro vašeho syna jistě existuje odpovídající léčba.

S pozdravem

Svobodová