Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Psoriáza a kvalita života

26.02.2017, 19:37
Téma dotazu

Trpím lupenkou jiz 45 let , nyní se k tomu pridaly bolesti kloubů, budí mne to i v noci. Co s tím ??

26.02.2017, 21:23
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

je potřeba revmatologické vyšetření, postižení kloubů je u lupenky časté. Pokud se potvrdí psoriatická artritida, tzn. zánět kloubů související s lupenkou, pak se většinou užívají celkové protizánětlivé léky.

25.10.2015, 18:15
Téma dotazu

Dobrý den.Mám lupenku 11 let.Ve vlasech na kolenou,nártech a kolem uší i vně.Odmítám používat kortikoidy a konopné přípravky nějak extra nepomáhají.K tomu kojím tak se zhoršila lupénka.Jsou jiné přírodní prostředky?Děkuji

29.10.2015, 20:26
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den. Výborné jsou produkty dr. Michaels. Dále se dají vyzkoušet příprvaky od firmy Ducrey na psoriázu (Kertyol PSO creme, šampon). Krémy, gely s aloe vera ( studie z r 1996 potvrzuje efekt oproti placebu). Sůl z mrtvého moře. Zdravá životospráva- tzn. jíst dostatek ovoce a rostlinné oleje ( strava bohatá na omega-3 kyseliny),  omezit jídla s vysokým obsahem tuku a cukru, dostatek spánku. 

08.09.2015, 7:22
Téma dotazu

Dobrý den,

lupénku mám od svých 16 let. Měla jsem jí především na kolenou, loktech a ve vlasech. Na kolenou se mi vyléčila postupem času. Minulý rok jsem otěhotněla a během těhotenství mi úplně zmizela. Po porodu se mi postupně začala objevovat znovu na loktech a nově pod nehty. Zajímalo by mě, jak má těhotenství vliv na lupenku.

Děkuji za odpověď

14.09.2015, 17:02
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den. Psoriáza v těhotenství se může významně zmírnit.  Zlepšení koreluje se zvýšenou hladinou estrogenů v graviditě. Avšak u menšího procenta žen se může naopak lupénka zase zhoršit. 

20.07.2015, 18:41
Téma dotazu

Dobrý den,
lupénku mám cca 3 roky. Mám pozitivní HLA B27,otíkají mi klouby a mám methotrexát 10mg 1x týdně. Otíkají mi prsty a oteklá místa se stěhují. Nyní mě bolí pod prsty k nártu zespodu celá šlapka,otéká . Nemůžu takřka chodit, našlápnout. Mimo prášků na utišení bolesti a MTX mi na to nic nedají. Víte o něčem? Děkuji

28.07.2015, 17:19
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den, děkuji za dotaz. Léčba psoriatické artritidy primárně spadá do péče revmatologa, v případě přítomnosti významného kožního postižení revmatolog spolupracuje s dermatolgem.  Dle kritérií a aktivity onemocnění se volí vhodný způsob léčby. Dávka MTX se může navýšit. Při nezlepšení může dojít ke změně za biologickou terapii nebo může být biologický lék přidán do kombinace s MTX.  Možnosti léčby proberte se svým revmatologem

20.07.2015, 18:30
Téma dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na nehtovou lupénku. U mne se vyskytla po porodu +další faktory...Mám dotaz, zda je normální, pokud se mi na nehtovém lůžku udělají skvrny, nehet se zdeformuje a podrůstá něčím bílým - když zmáčknu nehtové lůžko - odkud nehet vyrůstá - tak mi z vrchu nehtu z toho lůžka vyjíždí bílá hmota, která zrovna "nevoní". Je to nepříjemné,pokud to sama denně nezmáčknu a neošetřím, tak pří běžném tlaku /chůzi, o botu při obouvání.../ to vyjede samo a je to dost nepříjemné. Dá se tomu nějak předejít - strhnutí nehtu, nebo něco..je to lupénka?.Děkuji Vám za odpověď

24.07.2015, 16:09
Odpovídal
MUDr. Karolína Koblová

Dobrý den,

lupénka, postihující nehty, je velmi častá. Tyto nehty jsou však náchylné pro vznik druhotné infekce. Ten případ, který popisujete, spíše poukazuje na mykotickou infekci, která postihla nehty, poškozené primárně lupénkou. Nicméně je vhodné provést příslušná vyšetření k potvrzení infekce. Chirurgické odstranění nehtu je poslední variantou, ani to většinou nezabrání šíření infekce. Vhodné je jistě vyhledat pomoc dermatologa.