Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Jiné možnosti léčby

18.08.2022, 9:18
Téma dotazu

Dobrý den, prosím vas, chtěla bych se zeptat, moje kožní lékařka mi sdělila, že pokud bychom aplikovali celkovou léčbu lupénky (mám ji na ploskách chodidla) tak podmínkou je abych začala brat antikoncepci a nebo nitroděložní tělísko. Docela jsem z toho byla v šoku. Ani jedno z toho brat nebo zavádět nebudu. Určitě jsou i jiný způsoby léčby. Samozřejmě mastičky používám. Jen jsem se chtěla zeptat jestli je to běžný postup...?

30.09.2022, 22:39
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. 

Bohužel léky, které toto způsobují, mohou nenávratně poškodit plod v těhotenství. Velmi často o toto pacientky žádáme, ale nikdo vás samozřejmě nemůže nutit. Pacientka však musí s sebou následně nést riziko při otěhotnění. Jiné způsoby terapie samozřejmě existují.

S pozdravem 

11.05.2022, 13:29
Téma dotazu

Dobrý den, mám lupenku na ploskách nohou. Ztvrdlá kůže se odlupuje a pak je citlivá až bolestivá na chození. Používám masti s kortikoidy, ale moc mi nepomáhají. To samé mám také na dlaních. Hodně se to rozjelo po prodělaném covidu. Jak si pomoci sama, abych mohla třeba i sportovat, protože při tomto to moc nejde.
Děkuji

29.06.2022, 13:13
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, vhodné je zmekcovani chodidel. Lze zkusit i masti s příměsí kyseliny salicylove. Měla by vám ulevit od zatvrdnuti a tím i bolesti. Podstatu však nevyřeší. Mořská voda i slunce by mohly také pomoci. 

S pozdravem 

MUDr. Karolína Svobodová 

09.11.2019, 19:23
Téma dotazu

dobrý den mám lupénku po celém těle od doby náštěv kožní lékařky jsem na tom čím dál hůř neměl by mě někdo udělat odběr krve proč se to děje jsem dost zoufalá chtěla bych trochu od toho pomoci připadám si jako skušební králik děkuji za Váš názor

31.03.2020, 23:17
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den, v případě rozsáhlejší lupenky je potřeba kompletní vyšetření, odběr krve, vyloučení tzv. fokální infekce (zubní, ORL...), také je při rozsáhlejším postižení nutná celková léčba.

02.08.2019, 18:18
Téma dotazu

Jak léčit lupenku ve vlasech, Belosalic nepomáhá?

22.08.2019, 23:45
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

léčba vlasové lupenky je velmi komplikovaná, ale Belosalic není jediným preparátem, který můžete použít. Existují roztoky i šampony na předpis dermatologem. Existují i volně prodejné šampony s příměsí dehtu. Lze také docházet na fototerapie tzv. hřebenem. Je nutné však všechny možnosti léčby konzultovat dle rozsahu se svým dermatologem. 

02.07.2019, 9:38
Téma dotazu

Dobrý den, nerada do sebe cpu chemii jako jsou kortikoidy atd, začla jsem krátce používat na lupenku konopnou kosmetiku, máte s ní zkušenosti? Zabírá?

04.07.2019, 16:10
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

doplňkové terapii se meze nekladou, pokud ji pacient toleruje. Doporučovala bych prepraráty nestřídat příliš rychle. Vydržte alespoň měsíc a více. Někomu konopná kosmetika vyhovovat nemusí, nelze paušalizovat.

S pozdravem.