Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Biologická léčba

23.08.2019, 18:40
Téma dotazu

Dobrý den chtěl bych se zeptat už asi 9 let se léčim s lupenkou,zkusil jsem snad vše ale nic nepomáhá chtěl bych se vás svami poradit o biologické léčbě. Nebo něco jiného co byste mi doporučili. Postižené místa mám klouby na rukou, ve vlasech, lokty na rukou, a cele nohy včetně kolen. Předem vám děkuji za odpověď

17.09.2019, 22:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

biologická terapie má svá kritéria. Je nutná Vaše návštěva v centru biologické terapie psoriázy, zda kritéria splňujete. Biologická terapie je systémová terapie jako každá jiná, kterou užívate vnitřně. Má svá omezení a jsou nutné pravidelné návštěvy i krevní odběry.

S pozdravem.

16.08.2019, 14:01
Téma dotazu

Prodělal jsem pasovi opar, muže me byt nasazena biologicka lecba?

04.09.2019, 18:07
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. 

Pokud nemáte aktivní pásový opar, ale prodělany v minulosti, může být biologická terapie nasazena. Nesmíte mít aktivní infekci. 

S pozdravem 

24.04.2019, 17:50
Téma dotazu

Dobrý den, jsem ročník 58 a lupénku mám od dětství, ale jen v malém rozsahu (lokte, ušní boltce, trochu v kštici). Letos v lednu jsem ale zažil velký výsev do obličeje, celé kštice, na velké plochy na pažích hrudi, ramenou, zádech, krupičkověš na břiše a opět plošně na stehnech zepředu, místně zezadu, na lýtkách i nártech. Odhadem 25-30 % těla. Začal jsem dovcházet na dermatol. odd. jisté velké nemocnice v Praze. Nasadili mi kortikoidy (Locoid, Belosalic, Enstilar) – bez úspěchu. Později nasadili fototerapii a po asi 10 ozářeních žádný efekt. Naopak, nyní (duben) se mi opět zesiluje živost růžových fleků a vrací se svědění. Teď začíná lékařka uvažovat o systémové léčbě (jdu na odběry). Od počátku prosím o biologickou léčbu, ale vždy jsem odbyt, že to nejde, že by mi ji ráda nasadila, ale nemůže, atd. Prosím, jak je to s přidělováním biologické léčby? Mám na ni nárok? Všude slyším, jak je skvělá a účinná. Celý život platím zdrav. pojištění a teď mám pocit, že si ji musím zasloužit tím, že si nechám do těla nacpat spousty škodlivých kortikoidů a těď ještě dalších imunosupresiv s vedlejšími účinky, nechám si připálit pokožku s rizikem vzniku kožního nádoru atd. a pak teprve možná snad se dočkám účinné léčby. Chápu, že je BL drahá, ale byla snad vynalezena proto, aby pacienti byli ušetřeni škodlivých přípravků a vedlejších účinků systémových léků. Podotýkám, že jsem nyní zaměstnán jako pedagog na SŠ a VŠ a projevy lupenky mi velmi ztěžují mé povolání – slzí mi stále oči, musím si stále mazat obličej, prach z vlasů a vousů atd. Ztrácím trpělivost a naději, že se dočkám účinné léčby, přitom vím, že existuje. Děkuji.
Ondřej

28.04.2019, 22:16
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

podmínkou zahájení biologické léčby je selhání nebo kontraindikace 2 metod klasické systémové terapie, tj. ve Vašem případě fototerapii již máte za sebou ( i když 10x je málo, nelze hodnotit efekt). Pokud byste měl i kloubní postižení, pak stačí selhání nebo kontraindikace metotrexátu. Dermatoložka Vám opravdu zatím nemůže biologickou léčbu dát. S pozdravem, Veronika Slonková

28.02.2019, 6:16
Téma dotazu

Dobrý den, biologická léčba na lupenku, léčí jen lupenku, nebo i třeba revma, nebo každá léčba obsahuje jinou účinou látku na něco jiného.
Štefan

24.04.2019, 12:02
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

některá biologická léčba léčí jak lupénku, tak revmatoidní artrtidu a i některé střevní choroby, jako je Crohnova choroba či ulcerozní kolitida, kdy podáním jednoho přípravku se léčebně ovlivní všechny výše jmenované choroby. 

MUDr. Fialová

28.11.2018, 7:34
Téma dotazu

Dobrý den, lupénku mám 30 let. Prakticky nikdy jsem zcela nebyl vyléčen, ani po absolvování lázní (kštice, podpaží, zadek). Několikrát jsem se pokoušel dostat na biologickou léčbu, ale sítem výběru jsem neprošel. A že mám inverzní, nikdy nedoléčenou, nikoho nezajímalo. Prostě navenek jsem měl zasažen pouze 10-20 proc. povrchu těla. V TV říkají profesoři, že psoriáza je léčitelná, přijďte. Ale kam, když nás centra odmítají?

28.11.2018, 8:27
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobrý den,

bohužel léčba má svá pravidla, kdy je hrazena zdravotní pojištovnou, doporučila bych navštívit ještě jiné centrum biologické léčby. Hezký den. Darina Zelenková