Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Biologická léčba

03.12.2019, 10:10
Téma dotazu

Dobrý den prosím kde je možné podstoupit biologickou léčku lupénky v moravskoslezském nebo olomouckém kraji, s jakým výsledkem a kolik to stojí...děkuji Petrová

31.03.2020, 23:15
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Biologická léčba je hrazena plně pojišťovnou, pacient musí splňovat všechna kritéria, výsledek je většinou výborný. Centrum pro biologickou léčbu je např. v Olomouci.

23.08.2019, 18:40
Téma dotazu

Dobrý den chtěl bych se zeptat už asi 9 let se léčim s lupenkou,zkusil jsem snad vše ale nic nepomáhá chtěl bych se vás svami poradit o biologické léčbě. Nebo něco jiného co byste mi doporučili. Postižené místa mám klouby na rukou, ve vlasech, lokty na rukou, a cele nohy včetně kolen. Předem vám děkuji za odpověď

17.09.2019, 22:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

biologická terapie má svá kritéria. Je nutná Vaše návštěva v centru biologické terapie psoriázy, zda kritéria splňujete. Biologická terapie je systémová terapie jako každá jiná, kterou užívate vnitřně. Má svá omezení a jsou nutné pravidelné návštěvy i krevní odběry.

S pozdravem.

16.08.2019, 14:01
Téma dotazu

Prodělal jsem pasovi opar, muže me byt nasazena biologicka lecba?

04.09.2019, 18:07
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. 

Pokud nemáte aktivní pásový opar, ale prodělany v minulosti, může být biologická terapie nasazena. Nesmíte mít aktivní infekci. 

S pozdravem 

24.04.2019, 17:50
Téma dotazu

Dobrý den, jsem ročník 58 a lupénku mám od dětství, ale jen v malém rozsahu (lokte, ušní boltce, trochu v kštici). Letos v lednu jsem ale zažil velký výsev do obličeje, celé kštice, na velké plochy na pažích hrudi, ramenou, zádech, krupičkověš na břiše a opět plošně na stehnech zepředu, místně zezadu, na lýtkách i nártech. Odhadem 25-30 % těla. Začal jsem dovcházet na dermatol. odd. jisté velké nemocnice v Praze. Nasadili mi kortikoidy (Locoid, Belosalic, Enstilar) – bez úspěchu. Později nasadili fototerapii a po asi 10 ozářeních žádný efekt. Naopak, nyní (duben) se mi opět zesiluje živost růžových fleků a vrací se svědění. Teď začíná lékařka uvažovat o systémové léčbě (jdu na odběry). Od počátku prosím o biologickou léčbu, ale vždy jsem odbyt, že to nejde, že by mi ji ráda nasadila, ale nemůže, atd. Prosím, jak je to s přidělováním biologické léčby? Mám na ni nárok? Všude slyším, jak je skvělá a účinná. Celý život platím zdrav. pojištění a teď mám pocit, že si ji musím zasloužit tím, že si nechám do těla nacpat spousty škodlivých kortikoidů a těď ještě dalších imunosupresiv s vedlejšími účinky, nechám si připálit pokožku s rizikem vzniku kožního nádoru atd. a pak teprve možná snad se dočkám účinné léčby. Chápu, že je BL drahá, ale byla snad vynalezena proto, aby pacienti byli ušetřeni škodlivých přípravků a vedlejších účinků systémových léků. Podotýkám, že jsem nyní zaměstnán jako pedagog na SŠ a VŠ a projevy lupenky mi velmi ztěžují mé povolání – slzí mi stále oči, musím si stále mazat obličej, prach z vlasů a vousů atd. Ztrácím trpělivost a naději, že se dočkám účinné léčby, přitom vím, že existuje. Děkuji.
Ondřej

28.04.2019, 22:16
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

podmínkou zahájení biologické léčby je selhání nebo kontraindikace 2 metod klasické systémové terapie, tj. ve Vašem případě fototerapii již máte za sebou ( i když 10x je málo, nelze hodnotit efekt). Pokud byste měl i kloubní postižení, pak stačí selhání nebo kontraindikace metotrexátu. Dermatoložka Vám opravdu zatím nemůže biologickou léčbu dát. S pozdravem, Veronika Slonková

28.02.2019, 6:16
Téma dotazu

Dobrý den, biologická léčba na lupenku, léčí jen lupenku, nebo i třeba revma, nebo každá léčba obsahuje jinou účinou látku na něco jiného.
Štefan

24.04.2019, 12:02
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

některá biologická léčba léčí jak lupénku, tak revmatoidní artrtidu a i některé střevní choroby, jako je Crohnova choroba či ulcerozní kolitida, kdy podáním jednoho přípravku se léčebně ovlivní všechny výše jmenované choroby. 

MUDr. Fialová