Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Topická lokální léčba

09.04.2017, 12:29
Téma dotazu

Již 4.rokem mě trápí lupénka ve vlasech. Poslední rok se problém prohloubil, kromě šupin (které bych ještě zvládala), mě trápí nepřetržité a úporné svědění pokožky hlavy, proti kterému mi nic nepomáhá.
Moc prosím o radu a moc děkuji předem.

09.04.2017, 15:32
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

děkuji Vám za dota. Na lupénku v hlavě máme k dispozici šampon s kortikosteroidem, který je ale jen na lékařský předpis, a to Clobex, který velmi ulevuje svědění. V kombinaci s volně prodejným šamponem Mediket Ictamo dokáže velmi stav vlasové pokožky zlepšit. Doporučuji Vám tedy navštívit dermatologa, který šampon předepíše.

S podzravem MUDr. Jorga Fialová

 

13.08.2016, 15:02
Téma dotazu

Dobrý den , mám lupenku v oblasti třísel pokaždé koupeli to svědí tak bych se chtěl zeptat čím bych to mohl promazávat děkuji.

15.08.2016, 0:48
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Záleží ale na tom, jak projevy lupénky vypadají. Někdy jsou suché, někdy v těchto oblastech mohu mokvat. Léčba se potom liší. Navíc může v těchto místech často druhotně být i houbová infekce. Doporučuji určitě neaplikovat žádné masti, které mohou v těchto lokalizacích projevy zhoršit, kdyžtak krémy nebo ichtamolovou pastu(Vitella Ictamo) a nejlépe bude navštívit dermatologa. MUDr. Jorga Fialová

22.07.2016, 13:38
Téma dotazu

Dobrý den,
je mi 42 a asi před 5 lety mi diagnostikovali nehtovou lupénku. Byl mi předepsán vit.D., který jsem používala asi půl roku. Nyní je lupénka trochu lepší (neodchlipují se mi nehty, nedělají žlutavé skvrny), ale stále to nevypadá hezky. Rýhy, ďolíky, ustupování nehtových lůžek, olupovaní kůže kolem nehtů. Jakou další léčbu byste mi prosím doporučili a je možné a vhodné nechat si udělat umělé (gelové) nehty? Děkuji Simona

22.07.2016, 23:16
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, lupénka nehtů je velmi obtížně léčitelná lokálními přípravky a pro větší účinnost je třeba použít léky systémové. Co se týká gelových nehtů, tak záleží, jaký typ postižení nehtů máte, tedy bude-li gel možné nanést. Ale určitě opatrně i vzhledem k vámi popsanému postižení kůže. S pozdravem MUDr. Jorga Fialová

26.04.2016, 8:39
Téma dotazu

Dobry den, moze sa Dermovate pouzivat aj na liecbu psoriazy na dlani? Je nejaka podobna mast s danym zlozenim ako Dermovate k dostaniu aj na Slovensku?
Ako dlho ju mozem pouzivat na dlane ? Docela dobre mi zabera ale akonahle prestanem ju pouzivat tak sa mi problem vracia.
Koznej lekarke nemam odvahu povedat ze pouzivam tuto masticku, kedze si ju zhanam mimo SLovenska.
Daujem za rady.

02.05.2016, 21:32
Odpovídal
MUDr. Karolína Koblová

Dobrý den,

clobetazol propionát (v masti či krému Dermovate) je nesilnějším lokálním kortikoidem. Léčba lupénky jím je možná, nicméně jak první volbou jsou kombinované prepráty vit. D a kortikoidu. Jak je to s distribucí Dermovate na Slovensku v tuto chvíli bohužel nevím. Clobetasol je obsažený ještě v šamponu a pěně, které nejsou vhodné k léčbě psoriázy dlaní. Zkuste se obrátit přímo na výrobce. Nejsilnější kortikoid není vhodné užívat denně. Je nutné dávku po několika týdnech redukovat, hrozí atrofie kůže.

05.11.2015, 15:08
Téma dotazu

Dobrý den,
mám lupénku ve vlasech a obočí, používám šampón Kertyol Ducray, emulzi Triamcinolon TEVA, ale nezlepšuje se to, spíš se to šíří dál. Dříve jsem zkoušela aplikovat i masti Belosalic a Beloderm a Triamcinolon E, vše bez dlouhodobějšího zlepšení. Léčím se také s atopickým ekzémem na rukou, tam mi nakonec pomáhá mast Protopic, ve vlasech však nikoli. Kůže na hlavě mne stále svědí, neustále se loupe a ztrácím vlasy. Napadá Vás ještě nějaká možnost, jak zlepšit stav pokožky ve vlasech? Klidně i mastnými krémy, mně to nevadí, hlavně aby se to už přestalo zhoršovat.
Děkuji Ing. Johanovská (33 let)

09.11.2015, 21:30
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

na projevy lupenky ve vlasech je nejlepší Xamiol gel na noc denně, případně v kombinaci se šamponem Clobex 1-2x týdně. Atopický ekzém se většinou nevyskytuje současně s lupenkou.