Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Psoriatická artritida

07.03.2016, 22:18
Téma dotazu

Dobrý den, jsem muž, 23 let. Od listopadu 2014 trpím psoriatickou artritidou (lupénkou cca o 8 let déle), cca 4 měsíce jsem byl neúspěšně léčen metotrexátem, který absolutně nefungoval a navíc mi začaly šíleným tempem vypadávat vlasy, později jsem přešel na salazopyrin, ale ani ten mi moc nepomáhá, jelikož musím skoro každý den užívat 2 tablety xefo rapidu, abych vůbec "přežil". Nemám problémy s otoky, bolest je lokalizovaná v pánevní oblasti (levá kyčel a oba křížokyčelní klouby)...pravidelně dostávám kortikoidové injekce, ale to je úleva pouze na týden, maximálně dva. Chci se zeptat zda-li v mém případě připadá v úvahu biologická léčba?? S tou stávající nejsem vůbec spokojen a mám velký strach z dalšího poškození kloubů.

08.03.2016, 20:48
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den, biologickou léčbu na psoriatickou artritidu indikuje revmatolog. Ve Vašem případě je nutná spolupráce dermatologa a revmatologa. Nutné je i vyjádření dermatologa stran kožního nálezu, hlavně pak vyjádření revmatologa, pokud nesplňujete kriteria biologické léčby z kožního hlediska. Poraďte se se svým revmatologem. 

28.02.2016, 16:13
Téma dotazu

Ještě jednou dobrý den. Prosím, pokud jsem v začátcích léčby PsA - medrol, trextan (na kontrolu jdu za 2 měsíce) je možné, že postupně dojde ke snížení dávky léků, případně k ukončení léčby? Stále se nemůžu s těmito léky srovnat a vzhledem k malému výsevu lupenky po těle se bojím i tohoto zhoršení. Děkuji moc a přeji hezký den.

29.02.2016, 20:54
Odpovídal
MUDr. Karolína Koblová

Dobrý den,

léčbu Medrolem je vhodné postupně redukovat, léčba Trexanem bývá dlouhodobá. Závisí na míře obtíží a zda na lécích se Vaše obtíže zlepšují či vymizí zcela. Zhoršení lupénky může korelovat i s různými dávkou léčby. Z hlediska Trexanu (methotrexátu) je nutné v počátcích kontrolovat krevní obraz, může způsobit pokles červených krvinek. Tato léčba je však známá již velmi dlouho a stejně tak i její   účinky. Pokud by byly zaznamenány jakkékoli změny, léčba by musela být přerušena. 

28.02.2016, 15:29
Téma dotazu

Dobrý den. Mám lupenku od dětství - nyní ve vlasech, za ušima a s postižením všech nehtů. Po dvouměsíčním otoku kotníku mi oteklo i koleno a to až do půli stehna. Bolela krční páteř, znemožňovalo mi to celkový pohyb. Po návštěvě u revmatologa jsem dostala medrol a trexan (17 mg/týdně). Diagnóza psoriat. artitida.. Je takto nasazená léčba hned ze začátku vhodná? Bojím se vedlejších účinků a taky toho, jestli bylo pro léčbu dostatek symptomů. Děkuji.

28.02.2016, 16:02
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, myslim si, ze pokud vam to znemožňovalo pohyb tak je léčba vice nez vhodná. Hezky den. Darina Zelenkova 

30.10.2015, 14:02
Téma dotazu

Trpím asi 50roků lupenkou, občas se objeví flíček a zase zmizí a objeví se jinde, není to tedy velký problém.Začalo mne bolet koleno, dočetla jsem se, že to může být ve spojitosri s lupenkou, nějaký druh artritidy a z toho začínám mít obavu. Byla jsem u ortopeda, peovedl obstřik, naordinoval léky a ostala jsem rehabilitaci. Neměla jsem informace, které mám dnes, mohlo by to souviset? Bety

30.10.2015, 14:25
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, urcite to muze souviset s lupenkou, doporučuji navstevu revmatologa. Preji hezky den. Darina Zelenkova

26.10.2015, 10:58
Téma dotazu

Dobry den,
Již 18 let se léčím Medrolem (4 mg) na revmatoidní artritidu. Letos mě začaly kromě prstů na ruce otékat kotníky a začalo hodně urputné svědění na hlavě, podle kožního lékaře jde o psoriázu, resp. v mé případě o psoriatickou artritidu. Požívám šampon Clobex a kožní roztok Belosalic. Teď se mi začaly i v uchu, ne na boltci, objevovat svědivé šupinky. Mám se obávat toho, že se lupénka rozšíří i na jiné časti těla? Jde proti tomu něco dělat? Děkuji.
Nesvadbová

28.10.2015, 10:40
Odpovídal
MUDr. Karolína Koblová

Dobrý den,

rozšíření je samozřejmě možné. Ale ve Vašem případě bych nejprve objasnila, zda se jedná opravdu o revmatoidní artritidu či psoriatickou artritidu. Pak se v součinnosti dermatologa a revmatologa dá vytvořit Váš individuální plán léčby. Na prvním místě léčby psoriázy je léčba lokální. O této léčbě musí být pacient poučený a umět s ní pracovat. Celkovými ani lokálními kortikoidy v monoterapii se v současné době psoriáza neléčí.