Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Jiné

19.09.2017, 13:15
Téma dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je možné užívat kortikoidové masti dlouhodobě, třeba i několik let. Bohužel je to jediné, co mi zabírá, a přijde mi, že jsou vyzkoušela už opravdu všechno (kromě systémové a biologické léčby, na které zatím asi nemám nárok). Názory na to, jak dlouho se takové masti mohou používat, se liší. Většinou mi ale doporučovali, abych kortikoidy mazala dokud se to nezlepší a pak vysadila, popř. nemazat déle než měsíc v kuse. Ale když je přestanu mazat, tak je lupenka tak za 14-20 dní zpátky a párkrát byla i horší než předtím. Potom tedy ty masti přestávají mít smysl. Jak to tedy s nimi je? Nebo je lepší radši se ucházet o systémovou léčbu (jelikož už trpí i klouby) nebo mazat neustále kortikoidy? Mockrát děkuji.

20.09.2017, 19:37
Odpovídal
MUDr. Karolína Koblová

Dobrý den,

máte naprostou pravdu, že se názory liší. Liší se totiž i výsledky studií, které byly uskutečněny u pacientů s chronickým onemocněním. Preventivní aplikace kortikoidů se nedoporučuje. Při vzniku projevů lze kortikosteroidy aplikovat maximálně 2-3 týdny do vymizení léze, poté provádět udržovací terapii nekortikoidními externy. Jednorázová aplikace místní za několik týdnů nevadí. Ztenčení kůže po dlouhodobé aplikaci steroidů je nevratná. I celková terapie má své vedlejší účinky, pokud Vás ale bolí klouby, volila bych spíše tuto alternativu. Lokální kortikosteroidy jsou vždy mírnějším řešením než systémově podávané kortiosteroidy. Musíte však znát důsledky aplikace. Nebuďte jistě zbytečně kortikofóbní, nicméně dodržujte doporučenou aplikaci dle příbalového letáku.

18.09.2017, 0:00
Téma dotazu

Dobrý den,
možná budu mít trošku zvláštní dotaz. Zajímalo by mě, zda lupenka může vypuknout i na jizvě. Napadlo mě totiž, zda by některá ložiska(samozřejmě nijak velké plochy) nešlo třeba vypálit, vyřezat - udělala by se jizva, ale už by tam nemohlo být ložisko. Druhou otázkou je, zda by se pak nepřesídlila lupenka prostě jen na jiná místa. Např. pokud bych měl ložiska jen na loktech a kolenech a byly by do průměru 10cm a já se jich tímto způsobem zbavil, zda by se objevily jinde, i když jsem je předtím nikde neměl, nebo bych sice měl jizvy, ale lupenka by zmizela.
Předem děkuji za odpověď i pochopení

18.09.2017, 9:08
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, v jizve urcite vzniknout muze... a i nikdo nezaruci,ze se neobjevi na jinem miste ... bohuzel by to nemelo zadny efekt. Preji krasny den. Darina Zelenkova 

31.07.2017, 0:28
Téma dotazu

Dobrý den,
dovolte mi, prosím, obrátit se na Vás s dotazem.
Trpím generalizovanou pustulózní formou lupénky, typem Zumbusch.Před půrokem jsem byla hospitalizovaná, měla jsem výsev po celém těle, bolesti kloubů. Začala jsem užívat Neotigason, nejdříve v dávce 35, nyní již 10. Ráda bych se zeptala, jak dlouho se tento lék může užívat? Ještě bych se ráda zeptala, zda nemáte informaci, z jakého důvodu byla ukončena výroba tzv. kastelánky, která velmi dobře působí i na těžší formu lupénky. I v době mého velkého vzplanutí mi tato kastelánka velmi pomohla.
Děkuji za zodpovězení dotazů.

01.08.2017, 20:37
Odpovídal
MUDr. Karolína Koblová

Dobrý den,

systémová léčba acitretinem (Neotigasonem) je možna dlouhodobě, pokud nemá ve Vašem případě vedlejší účinky. Lze samozřejmě systémovou léčbu zaměnit při neefektu. A k Vašemu druhému dotazu. Castelaniho tinkutura byla v možnostech tzv. magistraliter léků, tedy léků k přípravě, nicméně obsahuje resorcin a ten může být ve větších koncetracích problematický. Indikací však nebyla lupénka, ale plísňová onemocnění.

25.07.2017, 21:56
Téma dotazu

Dobry den mam velky problem mam lupenku mam to uprostred hlavy vlastne v zadu na hoabe skousela sem sampony a maste a nic a porad jeto horsi nevim co stim a mam to az do masa poradite mi co stim dekuji lilakova jsem stoho cela spatna a padaji mi stoho strasne vlasy

25.07.2017, 23:04
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, mela byste navstivit kozniho lekare ci event. byt i hospitalizovana na kozni klinice ci oddeleni ke zlepseni lokalniho nálezu. A nalezení vhodne terapie. Hezky vecer. Darina Zelenkova 

03.07.2017, 22:22
Téma dotazu

Prosím o názor na léčbu excimerovým laserem XTRAC. děkuji.

03.07.2017, 22:36
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry vecer, na chronickou loziskovou formu lupenky to urcite neni spatna forma terapie . Darina Zelenkova