Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Biologická léčba

14.07.2017, 12:20
Téma dotazu

Dobrý den, prosím o radu, trpím palmaplantární psoriázou, psoriatickou artritidou, nehtovou a vlasovou psoriázou. Dva měsíce jsem po zhoršení stavu v PN a jsem objednaná na konzultaci biol.léčby v září do Ústí n/L. V centru se mě ptali, zda mám doporučení od dermatologa, můj dermatolog mi ale pouze vystavil výpisy zpráv ze zdr. dokumentace. Nebude to překážka pro schválení léčby? Také mám strach, jestli splním kritéria, protože užívám 5 let methotrexát, který mi pomáhá na artritidu, ale na psoriázu ne. Při zvýšení dávek mám vysoké jaterní testy, ale po vysazení zase velké bolesti kloubů. Dermatolog mi nabízel neotigason, jenže bych metotr. musela vysadit. Léky na bolesti brát nemůžu, hned se mi prudce zhorší dlaně a chodidla. Plosky a dlaně mám stále rozpraskané, musím chodit se zabalenými chodidly a ruce stále mažu Dermovatem, dlaně jsou červené, rozpraskané a strašně svědí. Myslíte, že splním kritéria pro léčbu, ikdyž jsem neužívala Neotigason? Už opravdu nevím, jak dál.....Děkuji za odpověď.

14.07.2017, 12:33
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, neotigason uzivat nemusite on nefunguje na klouby ... takze vam ho ani nasazovat nebudou ... hezky den . Darina zelenkova 

29.05.2017, 18:30
Téma dotazu

Dobrý den ,chtěl bych podstoupit biologickou léčbu lupenky injekční formou ,ale lékař má pořád nějaké výmluvy. Dá se zařadit do nějakého výzkumu abych se k této léčbě dostal? Poradíte? Děkuji Koutný

29.05.2017, 20:04
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, pokud v nejakem centru biologické lecby je přijímání novych pacientu do studie otevřené, tak urcite. Zkuste obvolat centra biologické lecby a zeptat se, pak jiz jen zalezi jestli splnite vstupní kritéria do studie . Hezky vecer . Darina Zelenkova 

08.11.2016, 10:47
Téma dotazu

Dobrý den,
Obracím se na vás s prosbou o radu ohledně biologické léčby psoriázy. Přítel byl zapojen v rámci studie biologické léčby ve FNKV, která ho po danou dobu léčby zcela vyléčila. Studie byla ukončena a lupenka se mu opět vrátila. Ložiska má po celém těle kromě obličeje (zasaženy jsou ruce, nohy - velká ložiska, záda, hrudník, vlasy - menší ložiska, zdeformované nehty na rukou i nohou, menší projevy i na chodidlech a dlaních). Vše má bolestivé. Samozřejmě není asi ani třeba zmiňovat, co to dělá s psychikou člověka když ví, že existuje lék, který ho vyléčí a nemůže ho mít..... Chtěla jsem se zeptat, za jakých podmínek pojišťovna uhradí léčbu? (VZP) A zda není nějaké jiné pracoviště mimo FNKV kam by se mohl přítel obrátit, kde by byla možná pravděpodobnost dostat se na biologickou léčbu nebo alespoň do další studie?
Děkuji.

09.11.2016, 22:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Koblová

Dobrý den.

Každý biologicky lék má svá kritéria. V současné době již není pouze jeden typ biologické léčby. Obecně by pacient měl absolvovat předchozí terapii lokální i celkovou, ale pro informace o jednotlivych biologicich kontaktujte příslušnou pojišťovnu či výrobce léku. Pokud jste byli vyřazeni ze studie, meli byste vsak danym centrem dostat nabídku alternativní terapie. 

29.09.2016, 10:20
Téma dotazu

Dobrý den,
v současné době se již tři měsíce léčím cyklosporinem, stav lupénky se prozatím nezlepšuje.

Se sdělení své lékařky jsem se dozvěděla, že nárok na biologickou léčbu má pacient v případě, že podstoupí zcela specifickou světloléčbu (jmenovala PUVA a ještě jeden typ) případně dva různé přípravky spadající pod systémovou léčbu. Shora zmíněná fototerapie je však dostupná jen na několika pracovištích, takže ačkoli jsem fototerapií prošla, jednalo se pouze o UVB záření, které je zřejmě pro možnost biologické léčby bezcenné.

Problém spatřuji především v tom, že bych nejspíše musela podstoupit další systémovou léčbu jiným lékem. Jsem ve věku, kdy v poměrně blízkém časovém horizontu začnu plánovat rodinu. Po vysazení současného léku nesmím otěhotnět "pouhých" 6 měsíců, nicméně další léky neumožňují po vysazení otěhotnět i 2 roky. To by pro mě znamenalo uvažovat o založení rodiny kolem 35 let... Možností je samozřejmě vrátit se k léčbě až po dětech. Bohužel tak ale trávím mládí zahalená od hlavy k patě - lupénka mi pokrývá zhruba 40 % těla. Ráda bych alespoň několik málo let svého "mládí" prožila jako normální žena, která si v létě může obléknout šaty.

Proto bych se ráda zeptala: Postačí pro biologickou léčbu jakákoli fototerapie nebo skutečně musím podstoupit onu specifickou fototerapii zmíněnou shora? (Pokud hledám na internetu, všude se o fototerapii jako o podmínce biologické léčby píše jen obecně, bez bližších specifikací.) A pokud bych tedy neměla splněnou podmínku fototerapie (podstoupila jsem pouze fototerapii s UVB zářením, v dojezdové vzdálenosti bohužel jiná dostupná není), je skutečně vzhledem k mému věku a plánování rodiny nutné podstupovat léčbu dvěma přípravky systémové léčby?

Děkuji za Váš čas i ochotu pomoci.

Z. D.

29.09.2016, 10:43
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, urcite staci jen UVB. Hezky den . Darina zelenkova 

13.11.2015, 2:10
Téma dotazu

Dobrý den,

Je mi 25 let a trpím lupénkou. Mám poměrně velká ložiska na obou loktech a pak menší ložiska skoro po celém těle.

Absolutně mi nezabírá následující:
Kortikoidní masti, Pravá konopná mast, Dr.Michaels a několik dalších..

Podstoupil jsem i Fototerapii - je časově velice náročná a výsledek se dostavil (zlepšení o 50% ?). Nicméně měsíc po ukončení terapie jsem opět v původním stavu. Nedovedu si představit že bych s tímto výsledkem podstupoval tuto léčbu každý rok.

Dalším krokem tedy dle našeho zdravotnictví bude asi systémová léčba, u které mám velkou obavu z nežádoucích účinků.

Vzhledem k tomu že všude čtu jak je biologická léčba šetrná a účinná, tak bych se rád vrátil ke starší reakci zde na webu:
"Pokud nebudete léčba konvenčními prostředky (metotrexát, ciclosporin, acitretin) s efektem, či bude mít nežádoucí účinky na Vás, můžete dostat biologickou léčbu na pojištovnu. S pozdravem. MUDr. Jorga Fialová"

Za předpokladu že nejsou výsledky uspokojivé, jak dlouho je potřeba systémovou léčbu podstupovat než může být řeč o léčbě biologické ? Prosím o jinou reakci než že se jedná o individuální záležitost. Spíše bych rád nějaké příklady z praxe.

Děkuji za Váš čas.
-VH

25.11.2015, 13:53
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

opravdu se jedná o individuální záležitost, nicméně obecně je třeba splnit všechna kritéria biologické léčby. Délka léčby u jednotlivých systémových nebiologických léků se liší, efekt léčby by se měl dostavit během několika měsíců, u metotrexátu je třeba vyčkat efektu léčby nejméně 6 měsíců, než lze říct, že léčba není účinná. Celkové nežádoucí účinky má samozřejmě každý lék, ale řada pacientů užívá např.metotrexát z revmatologické indikace dlouhodobě a snáší ho velmi dobře. Zlepšení o 50% oproti výchozímu stavu není uspokojivé, aby se dalo hovořit o úspěšné léčbě, musí dojít ke zlepšení stavu nejméně o 75%.